Dr. Cihan Karaca

KULAK HASTALIKLARI

KULAK

Otoskleroz Nedir?

OTOSKLEROZ  NEDİR ? Otoskleroz iç kuşlağın sıklıkla ileti tipi işitme kaybına neden olan bir hastalığıdır. Miks tip ve sensörinöral tip işitme kaybına da sebep olabilir. Sıklıkla ilerleyici bir işitme kaybı vardır. Eğer hastalık öncelikle üzengi kemiğinden başlarsa ileti tipi işitme kaybı olur. Üzengi kemiğinin ön bacağı en sık başlangıç yeridir

Kulak dolgunluk
KULAK

KULAKTA DOLGUNLUK HİSSİ

Hastalar genelde kulakta tıkanıklık, basınç şeklinde tarifler. Sübjektif bir şikayettir ve çeşitli sebepleri vardır. Kulakta dolgunluk hissinin belli başlı sebepleri yazımızda bulabilirsiniz.

KULAK

KULAK AĞRISI

Kulak ağrısının sebebi sıklıkla kulağın kendisi ve etrafındaki dokulardır. Ancak nadir olmayan bir durumda; kulağın aynı sinirsel ağı paylaştığı uzak organlardan yansıyan ağrılardır.

KULAK

KULAK AKINTISI

Kulak akıntısının kaynağı dış kulak yolu, orta kulak ve mastoid kavite (kulağın içinde bulunduğu kemiğin havalı boşluklu kısmı) kaynaklı olabilir ve çok çeşitli sebepleri vardır.

KULAK

ORTA KULAKTA SIVI BİRİKİMİ

Orta kulak havalı boşluğunda sıvı birikimiyle karakterize bir hastalıktır.Efüzyonlu otitis mediada çoğunluk hastada bir östaki tüpü fonksiyon bozukluğu vardır. Bu fonksiyon bozukluğu ve tıkanıklık daha çok enflamasyon sonucu , şişlik ve koyu salgı birikimi sonucu oluşur.

KULAK

KULAK KİRİ

Dış kulak yolu kendi kendini temizleme özelliğine sahiptir. Kulak zarının yenilenen keratinöz tabakası merekezden uzağa doğru hareket eder. Bu hareket dış kulak yolunun kemik kısımında içeriden dışarıya doğrudur. Yenilenen epitel dokusu dış kulak yolunun 1/3 dış kısmında birikir ve dışarı atılır.

KULAK

Orta kulak iltihabı belirtileri nelerdir, tedavisi nedir.

Akut orta kulak iltihabı çocukluk çağının sık karşılaşılan hastalıklarından biridir. Çocukların çoğunluğu en az bir kez orta kulak iltihabı olur. Kış aylarında, kalabalık ortamların daha fazla paylaşılması ve üst solunum yolu enfeksiyonlarının sık olaması nedeniyle daha çok görülür

KULAK

Kulak çınlaması sebepleri ve tedavisi

Herhangi bir sesli uyaran olmadan işinin ses algılamasına tinnitus(kulak çınlaması) denir. Toplumda %3 ile 30 arsında sıklıkta görülür. Bunların yüzde yirmi beşi bu durumumdan ileri derecede rahatsızdır.

KULAK

DIŞ KULAK ENFEKSİYONLARI

Dış kulak yolu kanalının enfeksiyonu ve enflamasyonudur. Her erişkin ve çocuğun 1000’ de 4’ ünde yılda bir kez görülür. Çoğunlukla yaz aylarında görülür. Sıcak ve nemli ortamlarda sıklığı artar.