BURUN

Septum Perforasyonu nedir, belirtileri nelerdir ?

SEPTUM PERFORASYONU ( BURUN ORTA BÖLMESİNDE DELİK )

Burnun ortasında önden arkaya doğru uzanan; ön kısmı kıkırdak arka kısmı kemik, üst kısmı kıkırdak taban kısmı kemikten oluşan bölmeye nazal septum denilir. Bu bölmede ameliyat yada başka sebeplere bağlı oluşan deliklere septum perforasyonu denilir. Septum perforasyonu septoplasti (burun orta bilmesi ile ilgili ameliyat) ameliyatları sonucu oluşabilecek istenmeyen durumlardan birisidir. Septoplasti ameliyatlarında perforasyon riskinden kaçınmak için uygun ameliyat tekniği ve ameliyat sırasında oluşan yırtıkların uygun metotla kapatılması birincil önlem olabilir. Cerrahi dışında travma , bazı enfeksiyonlar, kokain yada enfiye kullanımı burnun ortasındaki bölmede deliklere neden olabilir.

Septum perforasyonu hangi belirtileri verir?

SEPTUM
SEPTUM PERFORASYONU

  Bu perforasyonlar burun içindeki mevcut laminar akımı türbülan akıma çevirir. Burun içerisinde  kabuklanma, burun içerisinde kuruluk, perforasyon kenarlarından kanama, ve nefes alıp verirken ıslık sesine neden olabilir. Uzun dönemde burun sırtı desteği kaybına bağlı semer burun deformitesi ve burun ucunun düşmesine (tip ptosis) neden olabilir.

Tedavi edilmemiş ihmal edilmiş septum perforasyonları düşük dereceli enfeksiyon kaynağı olabilirler. Bu düşük dereceli enfeksiyon durumu septum kemik kısmının, burun tabanının ve yan duvarların  kronik iltihabına (osteomyelit) neden olabilir. 

Nazal septum perforasyonu tamiri için tanımlanmış birden fazla ameliyat tekniği vardır.  Septum perforasyonlarının tamiri ameliyatla mümkündür.