ESTETİK UYGULAMALAR

Ankara Botilinum Toxini Uygulamaları Nasıl Yapılır

Ankara Botilinum Toxini Cihan Karaca

            Ankara Botilinum Toxini uyulamaları botilinum toksini nasıl yapılır? Günümüz popüler kültüründe sosyal medyanın etkisi, uzun yaşam süresi ve güzellik anlayışındaki değişiklikler nedeniyle botilinum toksini ve dolgu uygulamaları daha sık uygulanmaktadır. Hızlı sonuç verebilmesi, işlem sonrası işe dönüşün hemen olabilmesi, kolay ve az ağrılı uygulanabilmesi nedeniyle doktor ve hastalar tarafından ilk sırada tercih edilen uygulamalar arasına girmiştir. Bazı cerrahi yöntemlere alternatif olarak yada birlikte kullanılmaktadır. Botilinum toksini kozmetik kullanım dışında baş ağrısı, spastisite, distoni, hemifasiyal spazm, tortikollis, blefarospazm, siyalore, bruksizim, migren, mesane disfonksiyonunda, prematür ejekülasyon  tedavisinde kullanılmaktadır.

Botilinum toksini nedir ?

Botilinum toksini Clostridium botilinum adlı bakterinin toksinidir. Yedi farklı tipte botilinum toksini tanımlanmıştır. Piyasada aynı etki mekanizması ile etki eden farklı kompozisyonda 3 preparat vardır. Toksin sinir kas kavşağında nöromuskuler iletiyi engelleyerek kaslarda  geçici bir felç hali yaratarak etki etmektedir. İlk uygulamaya çıktığında tam paralizi yapılarak kas hareketi geçici olarak felç edilmekte idi ancak günümüzdeki uygulamalarda kas hareketini azaltıcı daha  doğal bir  görünüm elde edecek dozlar uygulanmaktadır.

Botilinum Toxini hangi bölgelere uygulanır?

Botilinum toksini enjeksiyonu uygulaması iki kaş arası, alın bölgesi, orta ve alt yüz bölgesi, dudaklar ve ağız çevresi, göz çevresi, burun sırtı ve boyun bölgesine uygulanabilmektedir. Uygulama dozu her bölge ve kas grubuna göre değişmektedir. Bu bölgelerdeki kırışıklıkları düzeltmek amaçlı kullanılır. Ancak derin ve kalıcı çizgilerde etkinliği azdır.

Botilinum toksini – Botilinum Toxini uygulaması öncesi dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

İşlem öncesi aspirin, vitamin E ve non-steroid antienflamatuar ilaçlar eğer tıbben engel yoksa 5-7 gün öncesinde kesilmelidir. Uygulama öncesi ve sonrası bölgeye buz uygulaması ağrı, şişlik, morluk  ve kanamayı azaltır. Uygulanacak saha alkol ile temizlenecekse  alkolün uçması beklenir. Alkol toksinin etkinliğini azaltabilir. Alkol içermeyen antiseptiklerle sahanın temizlenmesi tercih edilir. Uygulanacak bölgedeki makyaj, ruj ve yabancı cisimler işlem öncesi temizlenmelidir. İğne korkusu olan ve ağrı eşiği düşük kişilerde uygulanacak bölgeye yüzeyel lokal anestezi yapılabilir. İşlem yaklaşık 20 dakika sürmektedir. Dolgu işlemi ile birlikte yapılabilir. Botilinum toksininin etkisi 24-72 saat aralığında görülür. Eğer ek doz ihtiyacı varsa bu 14 gün sonunda değerlendirilmelidir. Botilinum toksinin etki süresi 3-4 ay arasındadır. 3-4 ay sonrası tekrarlanması gerekir.

    Botilinum Toxini hangi durumlarda yapılmaz?

Hamile ve emzirenlerde botilinum toksini uygulaması yapılmaz. Myastenia gravis(bir tür sinir- kas kavşağı hastalığı), Eaton-Lambert sendromu, motor nöron hastalıklarında  botilinum toksini uygulaması  yapılmamalıdır. Bazı ilaçlar toksinin etkisini arttıracağı için kullandığınız ilaçlar konusunda mutlaka doktorunuza bilgi veriniz. Uygulama alanında enfeksiyon varsa işlem yapılmamalıdır. Albümin yada botilinum toksini preparatı içeriğine alerjisi olan hastalarda uygulama yapılmaz.

Botilinum toksini (Botilinum Toxini ) uygulaması sonrası karşılaşılabilecek olumsuz durumlar nelerdir?

            Botilinum toksini uygulaması sonucu karşılaşılabilecek olumsuz sonuçlar; uygulama bölgesinde morarma, şişlik, baş ağrısı, üst göz kapağı düşüklüğü(%1), asimetri, şaşılık, bulantı, güçsüzlük, grip benzeri bulgular ve çift görme şeklinde sıralanabilir. Ancak bu etkiler geçicidir ve sık görülmezler.