Dr. Cihan Karaca

BURUN HASTALIKLARI

BURUN

Burun Estetiği Ameliyatları Ankara

Rinoplasti burnun dışının şekillendirildiği ameliyattır. Septorinoplasti ise burnun orta bölmesindeki eğriliklerin burnun dış şekliyle birlikte düzeltilmesidir.

koku alma bozukluğu
BURUN

KOKU ALMA BOZUKLUKLARI

Koku alma hayatımızın her gününde vardır; bir parfümün kokusundan aldığımız keyiften yediğimiz tostun yanında içtiğimiz kahvenin kokusunun verdiği tatmin hissine kadar yada bizi uyaran bir yanık kokusuna kadar.

BURUN

BURUN KANAMASI

Burun kanamaları çoğunlukla kısa sürelidir, kolay durur ve sağlık kuruluşuna başvuru yapılmaz. Bir kişinin hayat boyu burun kanaması ile karşılaşma oranı% 60 ’dır ve yalnızca %10’ luk kısmı tıbbi yardım gerektirir.

BURUN

Septum Perforasyonu nedir, belirtileri nelerdir ?

Burnun ortasında önden arkaya doğru uzanan; ön kısmı kıkırdak arka kısmı kemik, üst kısmı kıkırdak taban kısmı kemikten oluşan bölmeye nazal septum denilir. Bu bölmede ameliyat yada başka sebeplere bağlı oluşan deliklere septum perforasyonu denilir.

BURUN

Septum Deviasyonu Nedir? Septoplasti

Nasal septum burnun ortasında bulunan bölmedir. Bu bölme önde ve üstte kıkırdak altta ve arkada kemikten oluşur. Bu bölmedeki eğriliklere septum deviasyonu denilir. Bu bölmenin eğrilikleri bir tarafta bazen iki tarafta hava akışını engelleyerek burun tıkanıklığına neden olabilir.

BURUN

Sinüzit nedir. Sinüzit ağrısı neden olur?

Sinüslerin yangısal durumu (emfllamasyon); enfeksiyon ve enfeksiyon dışı kaynaklı olabilir. Halk arasında sinüzit olarak tanımlanan durum artık rinosinüzit olarak adlandırılmaktadır. Bu iltihabi hadise sinüslerle birlikte burnun içinide kapasadığı için bu şekilde adlandırılmıştır.

rinit
BURUN

Alerjik rinit (saman nezlesi) belirtileri nelerdir?

Mevsimsel ve yıl boyu süren alerjik rinit olarak ikiye ayrılabilir. Mevsimsel alerjenler polenlerdir ve polenlerin arttığı mevsim coğrafi özelliklere göre değişir. Genel olarak bahar aylarında çimenler ile başlar ağaç polenleri ile devam eder ve sonbaharda yabani otlar ile devam eder.

Sinüzit ve endoskopik sinüs
BURUN

Sinüzit ve endoskopik sinüs cerrahisi

Sinüs nedir ? Sinüzit neden olur? Sinüsler yüz kemiklerinin içinde bulunan havalı boşluklardır. Bu boşlukların iç yüzeyleri bir örtü(mukoza) ile kaplıdır. Bu boşlukların  burun içine açılan bir girişleri(ostium) vardır. Bu bölgedeki oluşumların oluşturduğu yapıya osteomeatal kompleks denilir. Osteomeatal kompleks yapısı sinüslerin normal çalışabilmesi için açık olmalıdır. Bu boşlukların yada burun