ESTETİK UYGULAMALAR

Yüz Estetiğinde Dolgu Uygulamaları

Dolgu Yüz Estetiği
Estetik Uygulamalar

Dolgu, günümüzde Botoks ve dermal dolgu maddeleri uygulaması  son derece popüler estetik uygulamalardır.

Dolgu maddeleri nelerdir ?

Dolguları oluşturan maddeleri eriyen ve  kalıcı olarak iki gruptur. Erime süresi bu iki grup arasında olan dolgu maddeleri ise yarı-kalıcı dolgu olarak adlandırılabilir.

Eriyen dolgular 6 ay ile 2 yıl arasında tamamen erirler. Bu grup daha çok yüz bölgesindeki ince kırışıklıkları yok etmek için kullanılan ve yüzeyel uygulanabilen dolgu maddeleridir. Günümüzde en sık kullanılan eriyebilen dolgu maddesi Hyaluronik asitttir. Uygulaması kolaydır, elle şekillendirilebilir. Su tutma özelliği vardır. İnsan vücudunda ve canlılarda doğal olarak bulunur. Hyaluronik asidin görevi cilde su taşımak ve bu suyu tutmaktır.

Özel labaratuvar koşullarında üretilerek kozmetik uygulama alanına sunulmuştur.

Yanlış uygulama yada hasta memnuniyetsizliği durumlarında hyalurunidaz enzimi aracılığı ile eritilebilmesi avantajlı yanlarından biridir. Büyük hacim gerektiren uygulamalarda maliyetinin fazla olması dezavantajdır. Bu grup maddesi alerjik etki görülmediğinden uygulama öncesi  herhangi bir test gerekmez.

Yarı kalıcı dolgular

 Yarı kalıcı dolgulara örnek olarak Poly L-Laktik asit ve kalsiyum hidroksiapatit verilebilir. Bu dolgu maddelerinin uyguladıktan sonra erime süreleri  2 yıldan fazladır. Poly L-Laktik asit kollajen üretimini hızlandırır ve  hacim etkisi 6 hafta içerisinde artar ve en yüksek düzeye gelir. Kalsiyum hidroksiapaptit ise çok düşük alerjik özelliğe sahip, su tutma etkisi olmayan ve de kollajen üretimine etkisi az olan  bir maddedir. Zaman geçtikçe bir hacım artışı olmaz. Dudak  uygulamalarında opak olduğu için görünür hale gelmesi, yüzeyel ele gelen parçacık şekilde hissedilmesi nedeniyle tercih edilmezler.

Kalıcı dolgu maddeleri

Kalıcı dolgu maddeleri örnekleri Slikon ve Polimetilmetakrilattır(PMMA). Bu dolgular erimezler ve cerrahi olarak çıkarılmaları gerekebilir. PMM kollajen yapımını tetikler ancak alerji yapma kapasitesi vardır. Bu nedenle uygulama öncesi alerji testi yapılmalıdır. Bu grup maddeleri enfeksiyon, yerinden oynama ve granulom oluşturma gibi olumsuz sonuçlara neden olabilir. Yine bu grup daha fazla hacim ihtiyacı olan bölgelerde fazla miktarda kullanılabilme özelliğine sahiptir. Üzerinde kalın cildin kamufle etme özelliği olan bölgelerde kullanılır.

Dolgu uygulamaları hangi bölgelere yapılır ?

Genel olarak, estetik enjekte edilebilir yöntemlere  baktığınızda, botulinum toksini (Botox) genellikle yüzün üst yarısında ve dermal maddeleri ise alt yarısında  kullanılır. Bu bir kural değildir her iki uygulamada hem yüzün üst hem alt yarısı için kullanılabilir.

 •             Alındaki çizgiler
 •             Göz çevresindeki kırışıklıklar
 •             Göz altı bölgesi çukur ve torbaları
 •             Kaş kaldırma
 •             Dudak dolgunlaştırmak amacı ile
 •             Dudak etrafındaki çizgiler
 •             Dudak köşelerini yukarı kaldırmak
 •             Burun kenarından aşağı inen çizgiler
 •             Burun ile üst dudak arasındaki çizgiler
 •             Ameliyatsız burun estetiği
 •             Yanak ve elmacık kemiğini dolgunlaştırmak
 •             Çene ucu ve köşesinde

Burun estetiği ameliyatları hakkında biligi için tıklayınız Ankara Burun Estetiği Cihan KARACA